fbpx

Ženy vs Muži – jak to mají se stresem?

Nedávno mi psala jedna klientka otázku:
“Máme s manželem celkem pohodové manželství. Já ale častokrát nevím kam skočit, sotva stíhám s nervuji se. On je v pohodě, usmívá se a stále mi říká, ať se uklidním, že jsem nervák. Je mu jedno, co se potřeba uklidit, nebo zařídit, ale já to udělat musím. Proč jsme tak rozdílní?”

Každý člověk je jiný. Záleží na výchově, na prostředí ve kterém žijí a i na zemi, kde vyrůstali, kde dospěli a kde založili rodinu. Někdo je od přírody kliďas a nedokáže ho rozhodit nic, ani když pod ním hoří postel. Jiný se naopak vztekne, nebo alespoň rozčílí i v okamžiku, kdy uvidí na obrazovce nenáviděného politika, nebo když mu za oknem začne ráno řvát pták…

Jak to tedy s tím stresem u žen a mužů je? Jsou ženy odolnější? Nebo snad muži větší flegmatici?

Podle celosvětových zjištění jsou ženy až 2x náchylnější na stres a choroby z toho plynoucí, než muži. A tato křivka se stále zvyšuje.

Co jsou ty stresové faktory, které toto způsobují?
– politika. Je to zvláštní, ale tato problematika rozčiluje lidi skoro ve všech zemích. Je to zbytečné, nic s tím nenaděláme, ale stále se rozčilujeme…
– bezpečnost. To je pochopitelné – bojíme se o sebe, o své blízké. Jak se také nebát – že? Ale o svoji bezpečnost se bojíme i iracionálně. Třeba při letu letadlem. Pokud potkáme velkého pavouka, pokud… Těch pokud by mohlo být ještě spousta – dosaďte si sami.
– finanční zajištění. To je problém, který řeší stále více lidí – vyděláváme stále více peněz, ale také máme stále vyšší náklady. Nikdy sice lidstvo nežilo v takovém blahobytu, ale také si lidé při poctivé práci nikdy nemohli dovolit méně.

Stresových faktorů je více – například zdraví, spokojenost, hádky, děti. Ale toto byly ty hlavní.

Co je tedy ten hlavní problém, že ženy mají mnohem více stresové zátěže, než muži?
Je to roztříštěnost a množství úkolů, které plní.
Dnes se ženy nepotýkají jen s péčí o rodinu, s běžnými strachy – ale také mají své kariéry a většina z nich pracuje. Jinak by to rodiny neutáhly. Ženy pracují v domácnosti mnohem více, než muži. Pokud k tomu připočteme starost o děti, je jasné, kde se stresové faktory berou.

Na mnoha ženách ani nikdo nepozná, že jsou ve stresu – naučily se tak dovedně přetvařovat, že si mnoho lidí myslí, že jejich životy jsou jako z pohádky. Upřimně – nejsou. Mají také starosti, trápení, úkoly, termíny – a mají jich často více než muži. Rozhodně pak ve více oblastech.

Jak zvládat stres?
Pro naše duševní zdraví a prevenci před osobními nezdary jako rozvod, deprese, závislost na lécích bychom se měli naučit stres zvládat.
– zjistěte, co vás stresuje. Pokud pochopíte, co vám způsobuje stres, které faktory to jsou, že se začnete cítit ve stresu, je to první krok k tomu aby jste stres potlačili, nebo se mu vyhnuli.
– pečujte o sebe – nic důležitějšího nemáte! Péče o sebe samotné je tou nejdůležitější prevencí. Zdravě jezte, hýbejte se – cvičte třeba jógu. Důležitým bodem je zdravě a dostatečně spát. Meditujte, vyhněte se stresovým prostředím a stresovým situacím – třeba večerním zprávám, pokud vás stresují.
– nebuďte v tom sami. Pokud jste v hlubokém stresu, pokud se stresujete často, nebo pokud trpíte depresí, obraťte se na někoho, kdo vám v tom pomůže, kdo poradí, nebo vás i jen vyslechne. Ať už je to přítel, příbuzný, nebo profesionál. Sociální podpora je velice důležitá a často podceňovaná záležitost. Správný kouč vám navíc pomůže najít řešení vznikajícího stresu a mnoho dalších postupů, řešení a pohledů.

Sám jsem prošel těžkým obdobím, kdy spouštěčem stresu a později i depresí byly neustálé silné bolesti hlavy. Nakonec řešení nebylo tak snadné, ale následná podpora ze strany kouče a rodiny byla to nejdůležitější, co mne z bludného kruhu stresu a bolestí dostalo.
byl to také důvod, proč jsem lidem začal pomáhat – sám jsem to zažil, mám zkušenosti a rád pomáhám.

Pokud bych mohl pomoci se svými znalostmi kouče a zkušenostmi člověka, který si ledasčím prošel, obraťte se na mne.

Mějte fajn den Luboš