fbpx

Šťastnější život jednoduše!

Člověk má několik univerzálních přání, která pokud si splní, tak je vše v pořádku. 
Jaká to jsou přání?
– spokojená rodina s dětmi, které nám dělají radost
– práce, kde se realizujeme a která nás uživí
– zdraví
a konečně – šťastný život.

A to poslední je podle mnoha to nejtěžší. Máme kolikrát vše, sousedi nám závidí, žijeme si podle nich jako v pohádce – a přeci nejme šťastní. Jako by nám něco chybělo, jako by stačil kousek a my jsme byli opravdu šťastní.
Hodně lidí říká, že to už “roupama” nevíme co by jsme chtěli – vždyť máme vše, tak co ještě chceme. Ale my víme, že bychom obětovali hodně z toho co nám závidí – jen abychom měli ten hřejivý pocit – pocit štěstí.
Hledáme svoje štěstí – svůj “zlatý grál” – dokonce si dáváme různá předsevzetí, díky kterým se ke svému štěstí dostaneme – třeba budu štíhlejší, budu pracovitější, nebudu kouřit – ale i když si to splníme ke štěstí se nijak nepřiblížíme.

Co nám tedy ke štěstí pomůže? je to několik drobností.

 • Odvážně se pouštějte do věcí ze kterých máte strach.
  Jde o to, že strach nám zamezuje dělat spoustu věcí. Ať už je to strach ze špatné zkušenosti, nebo strach vsugerovaný okolím, je to špatně. Ano nebudeme zbytečně riskovat. Ale pokud nám někdo nabídne přednášet na významné akci a my ze strachu odmítneme, tak se ochuzujeme nejen o tu zkušenost, ale také o šťastný pocit z úspěchu, z toho, že jsme zase něco zvládli – a také z nových možností.
 • Neohlížejte se zpět – až na jednu výjimku.
  Ono ohlížet se zpět a litovat je k ničemu. Litujeme toho co jsme udělali, co jsme neudělali, co nás potkalo a co nás také nepotkalo. Ale k čemu to je? Proč se trápit, že jsme se nenaučili v dětství plavat, když to teď – když je nám třeba 30 může být taková sranda – jen když to správně pojmeme…. A litovat se, že nás v minulosti potkalo to, nebo ono je také k ničemu. Už stejně nic nezměníme – jen přístup k těmto věcem.
  A ta jedna výjimka? Zkušenost a poučení. Pokud se z minulosti poučíme a jdeme dál, nemůžeme udělat nic lepšího.
 • Jděte si svojí cestou a ostatní neřešte.
  To je takový Český zvyk – řešit všechny co známe – a mnohdy i ty co neznáme, ale na svůj život se nepodívat. Neřešte tedy ostatní lidi – ani tím, že o nich budete povídat nesmysly, ale hlavně tím, že tyto nesmysly nebudete poslouchat. Vy sami přece nejlépe víte, jací jste, co děláte, jak se chováte. A to co někdo řekl by vás nemělo nejen rozházet, ale neměli by jste tomu vůbec věnovat pozornost.
 • VY jste VY.
  Neporovnávejte se s ostatními lidmi. Každý člověk je jedinečný. Tím jak vyrůstal, jaké má životní zkušenosti, co jej potkalo, svými koníčky, svými přáteli. Nikdo na světě není stejný jako vy. A tak se neporovnávejte s ostatními a jděte si svojí cestou. Často se lidi do něčeho nepustí jen proto, že už to dělá spousta lidí. Ale vy to přeci můžete dělat jinak – právě proto, že vy jste jiní, než všichni ostatní. Takže – Vy jste nejlepší verzí sebe sama a to by pro vás mělo být podstatné.
 • Spoustu věcí nemůžete změnit.
  Stres je asi nejhorší věc, která v dnešní době nahlodává naše zdraví, ale také naše sebevědomí. A my se stresujeme hlavně proto, že se snažíme mít svvůj život neustále pod kontrolou. A mnohdy i život naší rodiny. To bohužel nejde. Svět kolem nás je tak rozmanitý a tak proměnlivý, že se něco může změnit, nebo přihodit kdykoli. Žijme tedy v pohodě a v klidu s tím, že až nějaký problém nastane, tak ho vyřešíme. Ale musíme se smířit také s tím, že ne vše můžeme změnit. Takže klid – a bude vše dobré.
 • Pravda je úžasná věc…
  Ale ne vždy tu pravdu máme. Bohužel 🙂 Sáhněme si do svědomí – kolikrát jsme věděli, že pravdu nemáme, ale přesto jsme za svůj názor bojovali. Nebo jsme o dané věci věděli málo, ale přesto jsme se dohadovali.
  A s každou hádkou, nebo sporem o pravdu – chcete-li – přichází emoce. Nekontrolované emoce nám mohou způsobit hodně nepříjemností. Můžeme říct něco, co nás bude vzápětí opravdu mrzet. Můžeme si zabouchnout dveře, do kterých jsme chtěli vejít.
  takže když jde o něco zásadního, stůjte si v klidu za tím. Ale pokud o nic nejde, usmějte se a nechte to plavat.

Ono by toho možná bylo víc. Ale pokud budete dodržovat těchto několik základních pravidel, bude váš život mnohem šťastnější.

Mějte fajn den
Luboš