fbpx

Nic se nedaří – nemám se na vše „vykašlat“?

 

    NEMÁ CENU SI STAVĚT VZDUŠNÉ ZÁMKY – TO JE CESTA DO PROPASTI…

Venku je pěkně, (psáno v červenci 2018) teplo a to je přesně ta chvíle, kdy máme plno elánu – na jaře, po zimě má člověk pocit, že je na začátku a nic ho nemůže zastavit v jeho cestě za úspěchem. Léto, to může být takové línější. Ale kdy mít plno nápadů, plno energie,než když venku svítí sluníčko a my můžeme tvořit v podstatě kdekoli?

Když nám pak vše jde samo od ruky, máme pocit, že je to tak, jak to má být.

Z této euforie ale často přijde tvrdé probuzení.

Přestane dařit, najednou máme pocit, že nám někdo ubližuje. Napadá nás, „proč právě my?!?!“

Proč se nám tedy nedaří? A nedaří se nám skutečně, nepředstavujeme si to jen?

Nedávno jsem pracoval na nových stránkách. Chtěl jsem je mít co nejdříve a protože to nebyl první můj web, který jsem si dělal, myslel  jsem si, že to bude brnkačka a že za dva, tři dny nemám co řešit…

Ale stále se mi něco nedařilo. Nešly mi věci, které jsem běžně dělal. Nemohl jsem vložit obrázek ve formátu, který by tam měl jít. Když jsem měl hotový úvodní článek, celý se mi smazal a nikde najednou nebyl.

Maličkosti – ale tisíc maličkostí. Jako by se web rozhodl, že mi to osladí a bude mi házet klacky pod nohy… 🙂

Nejdříve jsem trpělivě dělal věci stále dokola. Pak jsem se rozčiloval a nakonec jsem byl vzteklý – i když to není zrovna nic, na co bych byl pyšný.

Když už jsem nevěděl kudy kam, vzpomněl jsem si na jednoho svého přítele. Dělal také něco na počítači a stále to nebylo dobře. Chvíli jsme se na něj koukal a pak jsem si všiml, že dělá celý postup stále stejně- nemohl tedy dosáhnout jiných výsledků.
Co tedy dělat pokud nemůžeme najít tu správnou cestu?
– musíme změnit postup, nebo cestu, kterou jdeme.
– odejít od toho co děláme a po čase se opět vrátit.
– změnit svůj pohled na věc, svoje myšlení.

Poslední bod považuji za nejtěžší.
Jakmile máme stále stejný přístup k věci, k problému, nemůžeme očekávat změnu. Například – pokud se chováme podle nějakého vzorce v zaměstnání a stále nejsme s ničím spokojeni, prostá změna zaměstnavatele nám nepomůže. Situace se bude po nějakém čase opakovat. Uvědomit si a přiznat si, že změna musí začít u nás, že změnit se musíme i my, chce odvahu a chuť to opravdu chtít změnit. Naše vlastní vnitřní změna má ale také svá pravidla.

Například, pokud po mě někdo chce abych vstával ráno v 5 hodin, jde to proti všem mým zásadám. 😀😂😊

 

 ZMĚNA MUSÍ MÍT VÝZNAM – ZMĚNA PRO ZMĚNU SAMOTNOU JE NEJEN K NIČEMU, ALE MŮŽE I UŠKODIT.

Jak tedy se změnou začít?
– nejdříve se pokuste pochopit, kde vlastně problém je.
– co s ním můžete udělat právě vy.
– najděte sami pro sebe hodnoty, které jsou pro vás důležité a těch se držte.
– promluvte si s dalšími lidmi, kteří mají na daný problém vliv.
– důvěřujte si.
– uvědomte si, že pokud je to potřeba ustoupit, nebo v některých věcech se změnit, rozhodně není ponižující – naopak těmito kroky porostete.
– najděte si někoho, kdo vás podpoří.
a konečně
– řešte věci, situace, problémy postupně, tak jak se cítíte, že jste schopni je zvládnout.

Proč NĚCO řešit, pokud se nám nic nedaří, pokud nejsme spokojeni? Není to zbytečné?

NENÍ!! Především proto, že pokud jsme dlouhodobě nespokojení, máme pocit, že nejsme šťastní, že se nám nedaří, může tento stav velice rychle přerůst ve frustraci, deprese, pocit vyhoření, beznaděj. A upřimně – to si nepřeje nikdo z nás. A kdo si nyní říká, že to přece nemůže být nic hrozného a že nějaký syndrom vyhoření je jen fáma, věřte, že to nechcete zažít…
Nespokojenost řešte co nejdříve. Je to zvláštní, ale v našem životě takřka nic „nevyšumí“, vše musíme udělat, vyřešit, změnit my sami.

       NĚKDY ZKRÁTKA ENERGII NEMÁME KDE BRÁT – CO PAK S TÍM?

Řešením je najít v sobě nové zdroje energie:

  • odpočinek a načerpání energie. To, že se nám v jedné oblasti nedaří, neznamená, že si neodpočineme něčeho jiného. Třeba u sportu, u svých koníčků. Například u dobré knihy, u filmu, v kavárně s přáteli. Tam všude můžeme načerpat novou energii.
  • dobrý pocit, sebedůvěra. Zpravidla jsme nešťastní, nedaří se nám v jedné oblasti. Například v partnerství. Ale sebedůvěru můžeme čerpat v oblasti jiné – například v práci, ve sportu, v tom, že jsme vyhráli modelářskou soutěž… 🙃🤓
  • podpora. Zde to obrátím – pokud se nám nedaří v zaměstnání a jsme frustrovaní – obáváme se z práce odejít a hledat si jinou, může nám v tomto pomoci partner. Mohou pomoci i jiní lidé, kteří moji situaci znají…

A může vám v tomto pomoci i kouč či mentor. Jako kouč a mentor bych se na tyto a některé další oblasti zaměřil, s klientem bychom společně probrali  důvody, které ho k pocitu nutnosti změny přivedly, prozkoumali bychom možnosti a zdroje, které může využít, a našli bychom řešení jeho problémů takovým způsobem aby se dostal zpět na cestu, která mu vyhovuje…

Pokud řešíte nějaký problém objednejte si první konzultaci zdarma – ZDE

Ať se vám daří Luboš