fbpx

Je tady rok 2020 mnoho z nás přemýšlí nad nějakou změnou k lepšímu…

A jednou z nich může být myšlenka:

Je možné najít rovnováhu mezi časem stráveným prací a s rodinou?

Mnoho lidí má hluboce zakořeněnou myšlenku, že buď máme čas, nebo peníze. Obojí podle nich není možné a kdo má čas i peníze, musí být nepoctivý, nebo přímo podvodník. A tak když chceme zajistit rodinu, nebo si dovolit něco málo více, než je průměr – pak pracujeme od rána do večera. Mnohdy si to ani neuvědomujeme, ale děláme i věci, které nejsou produktivní, ale náš mozek nám říká, že to děláme dobře – jsme v práci – tedy děláme něco pro rodinu.

Svého času jsem pracoval 12 až 14 hodin denně. Měl jsem dvě firmy a hned ráno jsem začal makat v jedné – kde to bylo spíše o trpělivosti s lidmi a o  “úředničině”. V té druhé jsem naopak pracoval fyzicky a byl jsem v ní do pozdních večerních, někdy i nočních hodin. Pak jsem padl do postele, převaloval jsem se jak jsem byl unavený – a když jsem usnul, měl jsem pocit, že v ten samý okamžik mne někdo budí.

Jak vám asi už dochází, nedá se to dlouho vydržet – a tak jsem začal trpět hroznými bolestmi hlavy, nespal jsem až to nakonec skončilo objevením nádoru a operací. Hned po návratu domů jsem měl tendence se vrátit ke starému způsobu života – ale tak nějak jsem věděl, že to není cesta. Navíc jsem byl stále unavený.

A tehdy jsem mi jedna známá řekla: “Vždy si můžeš vybrat jak žít a jak pracovat.” 
Byla to taková jednoduchá věta. Ale mne opravdu zasáhla a vlastně poprvé jsem začal přemýšlet nad tím, že takto se nedá žít dlouho. A tak jsem se rozhodl změnit život.
V tu dobu jsem ani zdaleka netušil, jak moc velká změna bude. 

V tu dobu pro mne ale bylo podstatné to zjištění, že vždy máme na vybranou!
Když jsme uvězněni ve vzorcích myšlení a díváme se jen jedním směrem, nehledáme jiné cesty. A to až do té doby, dokud s námi něco neotřese – dokud se něco radikálního nezmění. Ale to může být někdy velice těžké, nebo se to podepíše na vašem zdraví jako u mne.

Každý chápe ale tuto rovnováhu jinak. Každý máme jinak nastavené myšlení, potřeby a hranice. V zásadě ale máme všichni stejně nastavené parametry toho co považujeme – a chceme – za volný čas. Je to čas, který potřebujeme pro to abychom se věnovali svým koníčkům a své rodině.

Ale jak to tedy udělat abychom měli v souladu práci a volný čas?

Nejdříve se na to podíváme z odstupu – s nadhledem a nezaujatě. A pak si řekneme několik postupů, které by nám mohli pomoci.

Náš nezaujatý pohled.

1 – Ujasněte si své priority. 
Tímto to vše začíná – je to nejdůležitější složka vaší změny. Podívat se na vše s nadhledem, bez emocí. Není totiž nic, co by fungovalo pro všechny lidi univerzálně. Proto se na to musíte podívat opravdu nezaujatě právě VY. Vždyť vy se znáte nejlépe. A tak si nelžete a neklamte sami sebe. Buďte upřímní.
Může se vám dokonce stát, že se věnujete svému podnikání se vší vášní, které jste schopni a je to v tom daném úseku vašeho života to pravé. A proč jste tedy začali uvažovat o změně? Třeba jen proto, že lidé kolem vás říkají, že byste si měli založit rodinu, že byste měli mít děti, že byste…. Ale to je jen jejich názor….

Problém nastává, pokud to, co se děje ve vašem životě neodpovídá vašim požadavkům, vašim cílům ani vašim potřebám.

Lze pak říct, že máte pocit neuspokojení v tom, kolik času věnujete rodině, přátelům, dětem, pak existuje možnost pro zlepšení vaší situace.

2 – Představte si jak by jste chtěli opravdu žít, jak jste na tom nyní, jaký je v těch dvou životech rozdíl.
Opět si nezaujatě a realisticky představte svůj život a pak život, který byste chtěli žít. Prosím – každý z nás by chtěl žít absolutně svobodně, dělat jen to, co chceme a chtěli bychom za to ještě uznání od ostatních. Ale to nejde. Takže realisticky. 🙂
Někdy jsou naše očekávání sice realistická, ale namyslíme si toho moc. Asi těžko budete s firmou cestovat po světě a přitom stavět dům a starat se o rodinu…

Někdy pracujete v oboru, kde je standardem pracovat až 12 hodin denně, nebo hodně cestovat – třeba jako kamioňák, nebo obchodní konzultant, případně jako ředitel velké mezinárodní firmy.
Pak máte dvě možnosti – buď to rodině vynahradit jinak.
Nebo změnit zaměstnání. U řidiče je to poněkud snazší, než u ředitele nadnárodní firmy.

Ujasněte si jaký je rozdíl mezi vašim životem a životem, který chcete. A pak si určete, kde je ten rozdíl, co je potřeba změnit.

3 – Podnikněte kroky k tomu aby se váš život co nejvíce blížil vaší představě.
Nikdy se prosím nedostaňte do situace, kdy by jste byli přesvědčeni, že jste jen otrokem svého života. To není pravda. Takřka vždy je nějaká cesta. Pokud by jste si opravdu nevěděli rady, mohu vám s tím pomoci – napište mi a domluvíme se: ZDE

Někdy si musíte změny rozdělit na jednotlivé kroky a postupovat pomalu, jindy je možné udělat změnu naráz. Ale věřte, že se dá cesta najít – jen ji hledejte. Pomalu uzavírejte mezeru mezi životem, který vám nevyhovuje a životem,. který chcete žít a určitě toho dosáhnete.

K tomu vám mohou pomoci i kroky, které popisuji níže:

 

 

Kroky ke změně:

1 – Buďte produktivnější – především v podnikání, práci.
Podívejte se na čas, který strávíte v práci – ať už je to podnikání, nebo zaměstnání, kde trávíce více času než 8,5 hodin. Zamyslete se nad tím, kolik věcí děláte zbytečně, kolik z nich by šlo dělat rychleji, nebo jen občas.
Dobrým příkladem je správa emailové pošty. Pokud budete dělat emailovou poštu ráno, poté, co uděláte nejdůležitější věci a pak až odpoledne – třeba ve 14 hodin. S tím, že se k tomu již nevrátíte. Pak ušetříte spoustu času. Maximalizujte tedy svoji účinnost.

Využívejte princip 20/80 – pokud nevíte co to je, povíme si to v některém z dalších článků.

2 – Nastavte si limity.
Pravda – tento bod se lehčeji napíše, než udělá. Dříve jsem si říkal – ještě tuto věc a pak přijde to zklidnění, které tolik potřebuji. Upřimně, nikdy – dokud jsem se jasně nerozhodl – nepřišlo. Vždy je totiž něco, co “vyžaduje” naši pozornost. Něco, co musíme udělat a čemu se můžeme věnovat.

Pokud si již předem například určíte v kolik hodin odejdete z práce, pak to dodržte. Samozřejmě, někdy to chce flexibilitu, ale pokud není nějaká mimořádná situace, držte se svého plánu. Právě tak si dejte čas na jednání s klienty, na odpovídání na email, na úředničinu. Uvidíte, že pokud máte limit, stihnete toho daleko více.

3 – Naučte se říkat NE.
Na všechny se valí spousta požadavků. Například řemeslníci stráví spoustu času, když se nechávají přemlouvat klienty aby jejich zakázku ještě vzali. Přitom předem ví, že na to nemají kapacitu. Proč to tedy dělají? Neumí lidi příkře odmítnout. Jak tedy na to? Napište si a vycizelujte větu, kterou hned lidi odmítnete. Odmítnete je ale tak, že je neurazíte a bude jim jasné, že to není ve vašich silách. Ušetří se tím spousta času.

Abychom se pohnuli rychleji vpřed, stihli všechny své úkoly, musíme se věnovat produktivním věcem. Ne zbytečnostem. Tlak od okolí bude vždy. Vy se s tím musíte umět vypořádat.
Pomůže vám uvědomění, že váš čas je jen váš. Ti, co vám jej berou vám jej nikdy nevrátí. Rozhodujte si tedy sami.

4 – Zjednodušte si život soukromý i pracovní. 
Jsme otroky svých návyků. Některé návyky máme již z dětství – z domova. Ale život se neuvěřitelně zrychluje a je potřeba na to reagovat. Některé návyky tedy nejsou pro tuto dobu to pravé.

Hledejte postupy, způsoby jak si práci zjednodušit. Některé činnosti, které nyní děláte dělat nemusíte vůbec a obecně – jednodušší život je šťastnější život.

5 – Starejte se sami o sebe. 
To, že chcete mít dost času pro rodinu je super. Ale nezapomínejte na sebe. Vyhraďte si čas, kdy budete třeba jednou týdně cvičit, nebo budete cvičit jógu, meditovat, psát knihu – cokoli co vás odreaguje.
Zdravé jídlo a nezávadná voda vám také dodají energii.

Takže pokud budete dostatečně odpočívat, cvičit a zdravě jíst, budete se po všech stránkách cítit lépe.

Na závěr bych chtěl napsat, že každý máme jen omezený čas, který na zemi trávíme. Měli bychom s ním umět nakládat.
Třeba nyní pocítíte potřebu OPRAVDU něco změnit a se vší vervou se do toho pustíte. Ale platí to, co u mnoha dalších činností. Raději pomalu a trpělivě, dlouhodobě. Často se totiž stane, že se do něčeho rychle pustíme a buď to nezvládneme a v našem životě zavládne chaos, nebo se na to po nějaké době vykašleme.

Buďte tedy trpělivý a postupujte krok za krokem.

Mějte fajn den a život
Luboš