fbpx

Jak zvládnout vyhoření? – Nikdy se nevzdávejte!

 

ANO – PŘI SYNDROMU VYHOŘENÍ SE ČLOVĚK CÍTÍ, JAKO BY SE TOPIL A V OKOLÍ NEBYL NIKDO, KDO BY POMOHL.

V poslední době je celkem populární informovat své klienty o tom, že kde kdo vyhořel, či měl velké zdravotní problémy. Následuje informace o tom, že si něco uvědomí a pak následují postupy, díky kterým jsou tam, kde teď jsou. Tedy zpravidla na výsluní zájmu klientů, bohatství a pohody.

Jako by je vyhoření a to sesypání delegovalo či opravňovalo k tomu, aby ostatní učili.

Ano – v mnoha případech to tak může být, ale častěji to může být pouze prvoplánové.

Nebudeme zde nyní řešit etiku takového jednání.

Já si tím díky zdraví a následné operaci prošel. Ani lékaři nebyli schopni říct, co bylo dříve, zda nemoc a z ní pramenící, nezvládnutelná  únava, nebo únava a z toho pramenící nemoc.

Jak tedy nevyhořet?

V první řadě si pamatujte, že dostat se do stavu vyhoření je to nejhorší, kam můžete dojít.

Neberte si tedy více, než je potřeba a než zvládáte. I když máte velký elán, uvědomte si, že organismus nemůže zvládat zátěž a stres nekonečně dlouho.

Především by se každý měl soustředit na to, aby k vyhoření nedošlo – aby byl jeho život vyvážený. Je to každodenní snaha, kdy by si každý měl večer projít celý den. Pokud bude práce, odpočinek, čas s rodinou a zábava v rozumné rovnováze, je vše v pořádku. Mnohdy se tak bohužel neděje.

Řešit následky je pak mnohem, mnohem těžší.

Mějte jasný cíl

Jasný cíl sám o sobě uklidňuje. Jasný cíl vás vede kupředu a přináší vám jasnou vizi toho jak by jste chtěli žít, co by jste chtěli dělat, kam by jste se chtěli podívat. Vaše cíle by tak neměly být pouze pracovní, ale měly by se týkat také rodiny, míst, která chcete navštívit, koníčků atd…

              PRO MNOHO LIDÍ JE SNEM BÍLÁ PLÁŽ, NULA LIDÍ V DOHLEDU A VĚČNÉ SLUNCE – NENÍ DŮLEŽITÝ ALE TEN CÍL, SPÍŠE CESTA K NĚMU.

 

K vyhoření se zpravidla lidé dostanou díky třem situacím:

 • Přehánějí práci, neví kdy přestat, ať už je to nadšením, nebo nutností – často jsou to workholici.
 • Vliv okolí – když se dostanete do prostředí, kde jsou všichni unaveni, znechuceni, nic nedává smysl, zde je nejblíže k vyhoření.
 • Bezvýchodnost situace. Člověk má pocit, že když se nedaří, musí přidat. Stále se nedaří, musí přidat ještě více… a už jste ve spirále, která vede k vyhoření.

Cest k vyhoření je ale mnohem více:

Vyhoření je velice často spojeno se stresem – stres z deprese z podnikání, z práce, z jakékoli činnosti, která se přehání, nebo tam není něco v pořádku.

Je spojeno nenaplněnými očekáváními. Ať už je to očekávání naše, nebo očekávání někoho jiného. Jak často se setkáváme s lidmi, kteří mají partnera, který od nich očekává, že budou mít dostatek peněz, pěkné a nákladné šaty, úžasné dovolené, dům, luxusní auto…

Natolik si chtějí zachovat partnera, že se vrhnou do práce a pracují, pracují, pracují.

Další možností je, že člověk nechce zklamat sám sebe, očekává od sebe mnoho. V okamžiku, kdy se mu přestane dařit, nebo se mu ani dařit nezačne, si dává vinu. Začne pracovat více, to ovšem opět nepomáhá, tak zas přidá a nakonec se zhroutí.

Každý by si měl uvědomit, že práce není jen jednání s lidmi, či fyzická práce, ale vše co pro naše podnikání děláme – tedy i mejly, čtení materiálů, vzdělávání. Tyto činnosti zaberou mnoho času a navíc jí musíte věnovat opravdu pozornost. Je to tedy práce. Práce od nevidím do nevidím.

Mnohdy ovšem neexistuje paralela mezi množstvím práce, činnosti a úspěchem, naopak. Setkal jsem se již s několika velice úspěšnými lidmi, kteří měli většinu odpolední volných a věnovali se rodině, chodili na golf, nebo létat na kluzáku, jezdili na dovolenou. Jejich společným jmenovatelem byl názor, že podnikání není nic těžkého, že jim to jde nějak samo. Mají štěstí? Nebo snad kecají? Nebo za ně někdo tu firmu řídí? Ne – dělají tu práci s nadhledem a mají plán. Nedělají zbytečné úkony. Nedělají vše sami. A tak se pozná úspěšný a neúspěšný člověk.

Úspěšný člověk, kterému vyhoření nehrozí má:

 • Plán
 • Práci deleguje
 • Nespoléhá se jen na sebe
 • Problémy řeší v klidu
 • Pokud přijde výkyv v objednávkách, v příjmech, pak nepanikaří a nevrhne se bezhlavě do práce. Ale analyzuje.
 • Při neúspěchu se nevrhá do jiných projektů, nevymýšlí jiné činnosti. V klidu rozvažuje.
 • Pokud se daří, myslí tzv. na zadní kolečka – spoří, investuje, rozvíjí.
 • Používá nástroje, které mu práci zjednoduší.
 • Stanovení životních priorit. Ne priorit, které si myslíte, že chce vaše manželka, vaše děti, nebo kterými se jim chcete zavděčit. Volte si priority, které považujete za rozumné.

Toto vše můžete časem přehodnocovat. Ale nepřehodnocujte nesmyslně.

A jak tedy věci vyřešit, když už jste do fáze vyhoření dospěli?

 • Sedněte si s nějakým odborníkem nad vaši firmu a zjistěte, co vše děláte zbytečně.
 • Sepište si vaše priority. Pokud máte partnera, sepište je spolu.
 • Určete si, co budete dělat vy a ostatní věci delegujte. Vyhoření je nejčastěji v souvislosti ve styku s lidmi. S lidmi, kteří vám přináší stres – tedy obchodní partneři, podnikatelé, zaměstnanci, úřady. To vše můžete delegovat.
 • Naučte se relaxovat. Choďte na procházky, dívejte se na filmy, skládejte hudbu, mějte koníčky. Relax by měl být různorodý. A hlavně by se neměl šidit. Relaxování po kapkách, ale trvale je prospěšnější, než nárazový odpočinek po němž zase pracujete od rána do večera.
 • Dovolená. Naplánujte si dovolenou, až se vaše situace stabilizuje. V žádném případě nepomůže najednou odjet na dovolenou a myslet si, že týden někde ve světě, pod palmami vám pomůže.
 • Změňte zvyky – pokud budete dále chodit na šestou do firmy, v pět odpoledne domů, pak sednete k počítači a večer půjdete na půl hodiny na procházku a stejně budete myslet na práci, je to k ničemu.
 • Jednorázová, byť luxusní dovolená vám nepomůže

Na závěr bych chtěl napsat, že doufám, že se do takové situace nikdy nedostanete.  Pokud ano, dokážete se včas zarazit a udělat krok zpět.

Pomoci vám můžou lidé kolem vás, odborníci, ale i lidé, které dosud neznáte.

Přeji vám všem hodně úspěchů a pohody.

Luboš Szabó